Novinky

Jak na zdravé vlasy, kůži a nehty?
Jak na zdravé vlasy, kůži a nehty?

Zjišťujete, že vám vlasy rostou pomalu nebo rovnou vypadávají? A co takhle třepící se křehké nehty a vráskami poznamenaná kůže? I s touhle stránkou stárnutí se dá bojovat. Přestože jsme z velké míry závislí na naší genetice, existují způsoby, jak jí pomoci. Pojďme se podívat na to, jak vnější projevy stárnutí alespoň zpomalit, když už ne úplně zvrátit.

Čím naší kůži a vlasům nevědomky ubližujeme?

Slunce

Zde jsme nedávno psali, jak je pro naše zdraví nutné trávit dostatek času venku na slunci, ale také jsme varovali, že všeho moc škodí.

  • Dlouhý pobyt na slunci bez vhodné ochrany má, kromě negativních účinků na naše zdraví, za následek i takzvaný „photoaging“ neboli foto-stárnutí pokožky.
  • Vhodnou ochranou proti tomuto typu stárnutí jsou opalovací krémy. Zvlášť obličej se nebojte mazat krémem s ochranným faktorem každý den, jelikož tvář bude při pobytu venku vystavena slunci téměř neustále.

Stres

Ať chceme nebo ne, dnešní doba je stresu plná a musíme se naučit s tím pracovat. Buďme si ale vědomi toho, že dlouhodobý stres se viditelně podepíše na našem těle:

  • zhoršenou kvalitou vlasů,
  • zhoršenou kvalitou nehtů,
  • různých kožních projevů jako je například akné a možné vyrážky,
  • vyšší míra výskytu lupů.

Péče o vlasy

Každodenní úsilí o dokonalost našich vlasů může mít někdy přesně opačný efekt. Jakou péčí naším vlasům škodíme nejčastěji?

  • Mytí vlasů každý den nebo dokonce vícekrát denně, může mít za následek jejich vysušování.
  • Používání žehličky na vlasy, kulmy nebo fénu na nejvyšší teplotu zase přispívá k roztřepeným konečkům. 
  • Spaní s mokrými vlasy, nebo dieta sestávající převážně z tučných smažených jídel zase může být příčinou tvorby lupů.
  • Některé studie dokonce ukázaly spojení mezi kouřením a mužskou plešatostí, jestli máte ale vypadání vlasů před třicítkou předepsáno v genech, tak se s tím prostě a jednoduše nic dělat nedá.

Můžeme se projíst ke kráse?

Nejpřirozenější způsob, jak se starat o své zdraví a krásu je poskytnou tělu všechny potřebné živiny. 

Vlasy, nehty i pokožka mají společného jmenovatele, jsou jím bílkoviny. Konkrétně keratin, kolagen a elastin. Tyto látky zajišťují pevnost vlasů a nehtů, zároveň poskytují pokožce její pružnost a pomáhají bránit tvorbě vrásek. Pokud se chcete cítit a vypadat mladší, jídlo je dobrý začátek.

ella-olsson-2IxTgsgFi-s-unsplash 

Když k bílkovinám přidáte pestrou stravu bohatou na vitamíny a bílkoviny, pak byste měli mít dostatek stavebních součástek i pro tak ambiciózní projekty jako jsou dlouhé vlasy, pevné nehty a napnutá kůže. Pokud ale tělo nemá dostatek součástek, ubírá tam, kde to není pro život nutné – na kráse.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé stavební kostičky, které naše tělo potřebuje pro udržení krásy.

PROTEINY

Kolagen

je jednoduše řečeno v celém těle. Je všude a účastní se skoro všeho. Kromě kůže a vlasů je taky v kostech, chrupavkách, šlachách, cévních stěnách a rohovkách a ani tohle není všechno. 

Zajímavost: V těle existuje 28 typů kolagenu? Liší se tím, jak jsou molekuly poskládány a kde se v těle kolagen používá. Mezi nejvýznamnější typy kolagenu patří typ I, který tvoří 90 % kolagenu v těle a dodává strukturu kůži, šlachám a vazům. typ II najdeme v chrupavce, typ III ve svalech, tepnách a orgánech, typ IV je také v kůži a typ V se nachází v oční rohovce a placentě.

Kolagen je jednou z nejdůležitějších látek pro zachování pevnosti a elasticity kůže. Přestože si ho naše tělo dokáže vytvořit samo, od dosažení dospělosti klesá produkce kolagenu o 1 - 1,5 % ročně, pro ženy po menopauze dokonce o více než 2 % ročně. I tady si však můžeme škodit sami, produkci kolagenu totiž snižuje například kouření, nebo dlouhodobý pobyt na slunci. 

Studie však prokázaly, že suplementace přímo dodává kolagen do tkání, a dokonce stimuluje tvorbu dalšího vlastního kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, díky čemuž dochází k omlazení pleti a vyhlazení vrásek.

Zajímavost: Věděli jste, že kolagen se také používá v lékařství v takzvaných kolagenových obvazech? Kolagen totiž přitahuje nové kožní buňky do poraněné oblasti a tím podporuje růst nové tkáně.

Kolagen najdeme ve vývarech z kostí, hovězím masu a rybách (například losos nebo sardinky) a vaječných bílcích. Nebo tady u nás v e-shopu.

diana-polekhina-k8lvbvqCc6w-unsplash

Keratin

tvoří vnější vrstvu kůže a je hlavní stavební složkou vlasů. Spíš, než keratinové suplementy, je lepší pro silnější, zářivější a jemnější vlasy používat šampóny s obsahem keratinu.

Rozhodně však není na škodu zjistit jestli nemůžeme přijímat víc keratinu přímo z potravy. Keratin najdeme přirozeně například v:

  • brokolici
  • mrkvi
  • vajíčkách
  • česneku
  • lososu
  • a sladkých bramborách.

Methionin

Pokud máte problémy s pomalým růstem vlasů nebo vypadáváním, a navíc se vám třepí a lámou nehty, methionin může pomoci. Jedná se o aminokyselinu - stavební součástku bílkovin, které v těle máme. Methionin je esenciální aminokyselina, což znamená, že ji musíme dostat do těla v potravě a nedokážeme si ji sami vyrobit a je součástí bílkoviny keratinu, který už jsme zmínili výše.

Ale pozor. Pokud se aktivně zajímáte o dlouhověkost, možná jste zaslechli, že je vhodné methionin omezovat. 

Jak tedy překlenout tuhle propast mezi krásou a zdravím? Methionin nedoporučujeme používat dlouhodobě, spíše jako nárazové nakopnutí. Naordinujte si tříměsíční kůru se zvýšeným obsahem methioninu, která pomůže opravit poničené vlasy a nehty. Udržovací kúra už methionin nevyžaduje a můžete se plně zaměřit vaše zdraví. O krásu bude totiž postaráno.

Kyselina Hyaluronová (HA)

Kyselina hyaluronová je hitem kosmetického průmyslu posledních let. Stejně jako kolagen a keratin si ji naše tělo dokáže vytvořit samo, a podobně jako u kolagenu, její produkované množství časem klesá. Na trhu najede nespočet různých hydratačních krémů a přípravků, které zajišťují pevnou a pružnou pokožku díky hydrataci, kterou kyselina hyaluronová poskytuje. 

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou prokazatelně zlepšují hydrataci pokožky, sjednocují tón pleti a pomáhají vyhlazovat vrásky.

Zajímavost: Věděli jste, že kyselina hyaluronová zlepšuje zdraví kloubů? Díky tomu, že zadržuje vodu, vytváří ochrannou vrstvu nepodobnou slizu, která chrání kloubní pouzdro a kloub tím, že se o sebou netřou přímo kostní části. Navíc i zrychluje hojení ran.

Vitamín C

Taky vám přijde, že vitamín C je taková holka pro všechno? Jako antioxidant v kůži chrání velké bílkoviny jako jsou kolagen a keratin od poškození volnými radikály, které vznikají, když je pokožka vystavena slunečnímu UV záření. Má svoji roli i v samotné syntéze kolagenu a tím vlastně napomáhá předcházení tvorby hlubokých vrásek. Kromě toho napomáhá absorpci železa, které také je klíčové pro zrod vlasu ve vlasovém folikulu. 

han-lahandoe-y_spQMQTFjs-unsplash

Zinek 

Zinek je nenahraditelný minerál, který má díky svému protizánětlivému účinku pozitivní vliv na hojení jizev a zabraňuje vypadávání vlasů. Hraje také velkou roli v kvalitě tkání, pojiv, vlasů a nehtů. V jedné studii bylo dokonce prokázáno, že užívání zinku vedlo k vyšší tloušťce vlasu.

Přirozeně ho najdeme v ústřicích, masu, rybách a dalších potravinách jako jsou například ořechy, mléčné výrobky, vejce, luštěniny.

Zajímavost: Věděli jste, že nedostatek zinku není příčinou bílých skvrnek na nehtech, jak nám často v dětství říkali? Je to následek mechanického poškození, ale protože nehet roste dlouho, může se skvrna objevit klidně až několik dnů nebo týdnů po tom, co jsme se někde do nehtu praštili.

Kdy už se obrátit na odborníka

Vlasy, nehty a pokožka jsou do jisté míry ukazatelé toho, co se v našem těle děje. S časem se naše tělo mění naprosto přirozeně. Pokud však máte pocit, že něco není v pořádku, změny se dějí najednou, rychle nebo neočekávaně, neváhejte kontaktovat odborníka. Vypadávání vlasů může být, zvláště u mužů, naprosto přirozené a zakódované v jejich genech. Může to být ale také příznak dlouhodobého stresu a podvýživy spojené s nedostatkem některých živin, stejně tak ale důsledek potíží se štítnou žlázou, hormonální nerovnováhou nebo jiných více či méně závažných problémů.     
hush-naidoo-jade-photography-yo01Z-9HQAw-unsplash

A teď vy, jste si jisti, že vašemu tělu nic nechybí?

Pokud máte pocit, že vám vaše tělo dává signály o tom, že něco není v pořádku, zkuste mu věnovat více pozornosti a péče. Pokud vše v pořádku je, pak je to perfektní, a snažte se, aby to tak zůstalo.

Pro oba případy máme na našich stránkách látky, který podpoří nejen vaše tělo, ale také váš mladý vzhled.

Najdete u nás kolagen, kyselinu hyaluronovou s methioninem a dalšími vitamíny, zinek  no a samozřejmě pomocníka ve všech směrech, nezbytný vitamín C.

Do obchodu

Číst článek
Je NMN bezpečné? Jaké jsou jeho vedlejší účinky?
Je NMN bezpečné? Jaké jsou jeho vedlejší účinky?

Co je to NMN?

Nikotinamid mononukleotid (NMN) je přírodní látka odvozená od vitamínu B3, která se přirozeně vyskytuje v každé buňce našeho těla. Hraje klíčovou roli při v buněčném dýchání, kde funguje jako prekurzor NAD (nikotinamid adenin difosfát). Právě koncentrace NAD s věkem klesá a ovlivňuje tak dlouhověkost a zdravotní stav související s věkem. O působení NMN se dozvíte více v našem článku zde.

NMN přijímáme i z potravy

NMN nenajdete jen v lékové lahvičce. Každý den se s ním můžete potkat v potravinách jako je brokolice, okurka, zelí a houby a dále například v avokádu nebo edamame (nezralé sójové boby). 

Množství NMN v těchto potravinách je však tak malé, že kdybyste do sebe chtěli dostat fyziologicky významné množství NMN přírodní cestou, museli byste sníst minimálně 10 kg brokolice denně!

onder-ortel-12i2KESXsHM-unsplash

Je NMN bezpečné?

Bezpečnost NMN byla prokázána v několika studiích na zdravých dobrovolnících. V několika studiích provedených na zdravých dobrovolnících bylo prokázáno, že suplementace NMN je v dávkách do 2 000 mg denně dobře snášena a je bezpečná (vyšší dávky nebyly ve studiích na lidech použity).

V tabulce níže najdete příklady provedených klinických studií, nebo články shrnující výsledky provedených klinických studií, zaměřených na bezpečnost NMN:

Obsah studie Chcete si studii přečíst?
 studie s vysokou dávkou NMN
2 g
https://academic.oup.com/jcem/article/108/8/1968/7027634
 4 týdenní studie s vysokou dávkou NMN
1 250 mg
https://www.nature.com/articles/s41598-022-18272-y#Tab6
 8 týdenní studie s dávkou
250 mg
https://www.jstage.jst.go.jp/article/endocrj/71/2/71_EJ23-0431/_article/-char/ja/

 Studie na 80 dobrovolnících ve středním věku s dávkou 250 mg

https://link.springer.com/article/10.1007/s11357-022-00705- 1?_kx=u3MrNo9Qi_KIeY3BR-qj4XeDIVV3RgEmVj6Ubyirj8dtiLG11yGLFU1uOJWE2RQP.Y46Ge8
12 týdenní studie na 36 dobrovolnících ve středním věku https://link.springer.com/article/10.1038/s41598-023-29787-3?fromPaywallRec=false
 Přehledový článek shrnující provedené studie https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2090123221001491
 Přehledový článek shrnující provedené studie https://assets.cureus.com/uploads/review_article/pdf/280185/20240801-2222980-qewv51.pdf

Jaké jsou Vedlejší účinky NMN

V některých studiích byly uvedeny vedlejší účinky jako například bolest břicha, nachlazení, vyrážky a průjmy. U všech těchto příznaků však bylo po zvážení rozhodnuto, že nesouvisí se suplementací NMN. Důvodem může být i fakt, že nezanedbatelnou část těchto vedlejší účinků reportovali dobrovolníci, kteří dostávali pouze placebo.

My sami jsme se s negativními vedlejšími účinky NMN nesetkali a podle odpovědí našich zákazníků to nepotkalo ani je. 

Jedna z našich zákaznic, která však užívá velmi vysokou dávku 3 g denně, pozorovala mírné řídnutí krve, které se projevilo delším čekáním na zaschnutí krve v ráně. Takto vysokou dávku však rozhodně nelze doporučit vzhledem k tomu že nebyla na lidech v žádné nám známe studii testována.

Často pozorovaným pozitivním vedlejším účinkem je zvýšení energie a vitality, které je pozorováno většinou do 2 - 4 týdnů od začátku supplementace. Neprojevuje se to však u všech a je to závislé na dávce (někomu stačí 500 mg, někdo potřebuje 1 000 mg) a pravděpodobně i na dalších okolnostech jako je například věk, tělesná váha a genetické predispozice. 

Proč NMN není schválené jako doplněk stravy

Dle Evropské komise spadá NMN do kategorie “Novel food” neboli “Nová potravina”, která nebyla široce konzumována před rokem 1997 a její bezpečné užívání je tedy třeba pečlivě prověřit. Toto ověřování provádí Evropský úřad pro bezpečnost potravin již od roku 2022 a zatím stále trvá. Z tohoto důvodu najdete NMN i u nás v sekci “Experimentální látky” a nikoli v záložce “Potravinové doplňky”.

Naše NMN

Naše NMN jsme navrhli tak, aby bylo efektivní a bezpečné. Neobsahuje žádné pomocné látky, jako je maltodextrin nebo oxid křemičitý, které najdete u většiny výrobků konkurence. Jedna kapsle obsahuje 500 mg NMN v 99% čistotě. Dle našich zkušeností je 500 mg minimální dávka, aby měla suplementace smysl.

mnm_optimized

 

Zaujalo Vás to? Vyzkoušejte naše NMN!

Chci vyzkoušet NMN



Číst článek
Koenzym Q10 a jeho zdravotní benefity
Koenzym Q10 a jeho zdravotní benefity

Koenzym Q10 je látkou přirozeně se vyskytující v lidském těle

Coenzym Q10 působí jako  antioxidant, který chrání buňky před poškozením a hraje důležitou roli v metabolismuKoenzym Q10 je také obsažen v řadě potravin které běžně konzumujeme.

Jaké jsou účinky Koenzymu Q10

Většina zdravých lidí má v těle dostatek této látky, avšak jeho množství s věkem ubývá. Studie na lidech ukázaly, že dostatek koenzymu Q10 je důležitý zejména pro správné fungování kardiovaskulárního systému.

Dle článku [1], který srovnává výsledky několika různých studií, má koenzym Q10 následující účinky:

  • snižuje celkovou úmrtnost u pacientů kteří prodělali srdeční selhání
  • snižuje systolický krevní tlak
  • snižuje úroveň cukru v krvi (konkrétně snižuje úroveň hemoglobinu A1C)

Koenzym Q10 může pomoci předcházet nebo léčit nepříznivé účinky spojené s užíváním statinových léků na snižování cholesterolu, jako jsou svalové bolesti a problémy s játry.

Řada studií se zabývala dalšími potenciálními účinky koenzymu Q10, jako například:

  • Zpomalení Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
  • Prevence rakoviny
  • Léčba migrény
  • Zvýšení energie
  • Zlepšení kvality spermií a vajíček aj.

Výsledky těchto studií ale nejsou zatím průkazné a vyžadují další zkoumání.

Dávkování Koenzymu Q10

Není stanovená ideální dávka Koenzymu Q10. Studie používaly dávky v rozmezí od 50 do 1 200 miligramů u dospělých, někdy rozdělené do několika dávek během dne.

Množství koenzymu Q10 přirozeně obsažené v potravinách je mnohem nižší než množství obsažené v doplňcích. Standardní dávky pro doplňky koenzymu Q10 se pohybují mezi 60 a 500 miligramy denně, a nejvyšší doporučená denní dávka je kolem 1 200 miligramů. Před užitím se proto poraďte se svým lékařem. Mějte na paměti, že různé značky doplňků mohou obsahovat různá množství aktivní látky.

Kdy konzumovat Koenzym Q10 

Jelikož je tato látka rozpustná v tucích, je optimální ji konzumovat spolu s tučným jídlem, které podpoří lepší vstřebávání. 

Potraviny bohaté na Koenzym Q10 - zdroje coenzymu Q10

Zvířecí orgány jsou bohaté na koenzym Q10

Koenzym Q10 je přítomen ve všech částech těla, nejvyšší koncentrace se však vyskytují především ve vitálních orgánech. Hovězí srdce obsahuje 11,3 mg na 100g, hovězí játra obsahují 3,9 mg na 100g, kuřecí srdce obsahuje 9,2 mg a játra 11,6 mg na 100g této látky.

Tučné ryby jako zdroj koenzymu Q10

Červené maso z makrely obsahuje větší množství koenzymu Q10 - 6,75 mg na 100 gramů. Bílé makrelí maso obsahuje 1 mg na 100g, pstruh 0,85 mg na 100 gramů a losos 0.4 mg na 100 gramů.

Maso jako zdroj koenzymu Q10

Hovězí maso obsahuje cca 3,1 mg koenzymu Q10 na 100 gramů, kuřecí maso 1,4 mg a vepřové maso 2,4 mg na 100g. Maso soba obsahuje přibližně 15,8 mg na 100g.

Ořechy a semena jsou zdrojem koenzymu Q10

Pistácie obsahují 2 mg koenzymu Q10 na porci 100 gramů, arašídy mají 2,6 mg a sezamová semínka mají 1,7 mg.

Jak je vidět z předchozího seznamu, získat 100 mg koenzymu Q10 z potravin by vyžadovalo sníst např. necelý kilogram hovězího srdce či 5 kg pistácií, což není úplně praktické.

mceclip4_optimized

 

Vedlejší účinky Koenzymu Q10

Nežádoucí účinky koenzymu Q10 se objevují velmi výjimečně. Patří mezi ně průjem, nevolnost a pálení žáhy. 

V případě, že trpíte chronickým onemocněním srdce, jater, ledvin či trpíte cukrovkou nebo máte problémy se štítnou žlázou, poraďte se před užitím se svým lékařem.

Koenzym Q10 může interagovat s léky na ředění krve, což může zvýšit riziko krevních sraženin.

Doplňky s koenzymem Q10 nejsou testovány a tudíž ani doporučeny pro děti a pro těhotné nebo kojící ženy.

Koenzym Q10 můžete zakoupit u nás v obchodě zde

 Feel Great Club (6 × 2 cm) (1)


[1] An P, Wan S, Luo Y, Luo J, Zhang X, Zhou S, Xu T, He J, Mechanick JI, Wu WC, Ren F, Liu S. Micronutrient supplementation to reduce cardiovascular risk. J Am Coll Cardiol. 2022 Dec 13;80(24):2269-2285.



Číst článek
Základní fakta a účinky NMN - Nikotinamid mononukleotid
Základní fakta a účinky NMN - Nikotinamid mononukleotid

NMN je látka, která má velký potenciál zpomalit proces stárnutí u mnohobuněčných organismů.

Co je NMN

NMN je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Jedná se o molekulu, která se v poslední době těší velkému zájmu díky svým potenciálním účinkům na zpomalení stárnutí a navýšení fyzické energie. Jedná se o látku kterou v malých množstvích přijímáme v potravě.

Jak NMN funguje?

Funkce NMN se projeví na úrovní biochemických procesů, které probíhají v buňkách. V lidském těle plní významnou roli skupina enzymů, která se nazývá sirtuiny. Tyto látky regulují řadu buněčných procesů souvisejících se stárnutím, například opravu DNA. Avšak aby mohly tyto enzymy dobře fungovat, potřebují “palivo”, kterým je v jejich případě molekula NAD+. Čím je organismus starší, tím méně produkuje NAD+, a tím je aktivita sirtuinů utlumována. Zrychluje se degradace DNA, dochází k rychlejšímu stárnutí buněk a celého organismu.

Když organizmu doplníme NAD+, budou sirtuiny aktivnější a proces stárnutí se zpomalí. Avšak samotné NAD+ není vhodné ke konzumaci, protože se pouze velmi malá část dostane dále do těla. Mnohem lepší je použít látku , která se z trávicího traktu snadno dostane dál a tělo si z ní umí NAD+ snadno vyrobit.

 
Prodlužuje NMN délku života?

Řada studií na myších potvrdila, že podávání NMN dokáže prodloužit dobu života o 20-30% oproti jedincům stejného druhu žijícím ve stejných podmínkách. Nejedná se přitom pouze o prodloužení celkového věku, ale i prodloužení období, kdy jsou myši zdravé a netrpí nemocemi způsobenými věkem. 

Výzkumy u lidí trvají z pochopitelných důvodů déle než u myší, které se běžně dožívají 1,5-2 let. Potvrzení, zda i u lidí dojde k prodloužení života a o kolik, zatím tedy nemáme. Víme však, že na biochemické a buněčné úrovni dochází u lidí k podobným změnám jako u myší kterým bylo NMN podáváno, a máme proto dobré důvody se domnívat, že i u lidí bude docházet k podobnému efektu.

Jaké má NMN účinky na zdraví?

Zdravotní benefity pozorované na lidech i zvířatech zahrnují řadu oblastí: 

Screenshot 2024-09-12 at 21.10.29

  • NMN zvyšuje energii a výkon

Studie provedená na neprofesionálních běžcích [2] zkoumala, zda a jak se změní sportovní výkon. Účastnici byli rozděleni do 4 skupin, z nichž jedna obdržela placebo, druhá 300mg NMN/den, třetí 600mg NMN/den a poslední 1200mg NMN/den. Po dobu 6 týdnů cvičili účastnici 5-6 krát týdně. Výsledky ukázaly zlepšení sportovního výkonu a výdrže u všech skupin, a zároveň nárůst byl vyšší u jedinců kteří podpořili trénink konzumací NMN. Autoři se domnívají, že NMN zvyšuje schopnost svalů zpracovávat kyslík.

  • NMN a zlepšení funkce kardiovaskulárního systému a srdce 

NMN může zlepšovat funkci kardiovaskulárního systému. Studie na lidech [3] ukázala, že u lidí kterým bylo podáváno NMN došlo ke snížení hladiny cholesterolu a ke snížení tlaku oproti lidem z kontrolní skupiny. 

NMN může mít rovněž vliv na pružnost cév. S věkem začínají stěny cév tuhnout, což zatěžuje srdce které musí vyvíjet větší tlak. Studie na myších [4] zjistila, že u starších myší kterým bylo podáváno NMN byla obnovena flexibilita cévních stěn. 

  • NMN a ochrana před obezitou

NMN může snižovat váhu u lidí s nadváhou. Ve studii [3] bylo podáváno 2000 mg denně NMN lidem s nadváhou starším 45 let po dobu 28 dnů. Po tomto období se zvýšila váha u lidí z kontrolní skupiny používající placebo v průměru o 2kg, zatímco skupina užívající NMN měla v průměru o 1kg méně než na začátku testu.

  • NMN a zlepšení kognitivní schopnosti a funkce mozku

Mozek tvoří pouze 2% tělesné hmotnosti, v klidovém režimu však spotřebuje až 20 % kyslíku. Aby mohl řídit přísun kyslíku do těch míst, kde je nejvíce potřeba, používá mozek speciální mechanismus který mu umožňuje rozšiřovat některé cévy. S věkem je však tento mechanismus méně účinný, což je jeden z primárních důvodů snižování kognitivních schopností u starších lidí.

Studie [5] na myších ukázala, že konzumace NMN obnovuje schopnost mozku řídit přísun krve do aktivních částí a tím obnovit u starších myší paměť i úsudek na úroveň odpovídají mladším jedincům. Studií na lidech je v tomto směru zatím bohužel poskrovnu.
 

  • NMN a obnova reprodukčních schopností organismu

Kvalita oocytů (ženských pohlavních buněk) s věkem klesá. Studie [6] prováděná na starších myších ukázala, že podávání NMN zvyšuje kvalitu a schopnost oplodnění oocytů. 

Podobně jako v předchozím případě nejsou v tomto směru zatím k dispozici studie prováděné na lidech.

Právní status NMN

V Evropě spadá NMN do kategorie novel foods, tj. látek které nebyly na trhu k dispozici před rokem 1998 a před jeho uvedením na trh musí projít autorizací u příslušných evropských orgánů. Tento proces v současnosti probíhá, žádost byla podána v srpnu 2022. Z toho důvodů uvidíte na stránkách prodejců NMN v Evropě formulace typu "pouze pro sběratelské účely" či "chemická látka". Ve Spojených Státech bylo NMN legální do roku 2023, na základě žádosti farmaceutické firmy však bylo povolení staženo a nyní je látka zkoumána jako potenciální lék, který může být následně patentován.

Bezpečnost, toxicita a vedlejší účinky

NMN je obecně považován za bezpečnou látku a studie které byly dosud provedeny neprokázaly, že by užívání NMN mělo vedlejší účinky.  Nejvyšší testovanou dávkou bylo 2 000mg. Dlouhodobé studie zabývající se bezpečností NMN nebyly zatím publikovány.

V kontextu bezpečnosti je vhodné zmínit, že NMN se uchází o status doplňku stravy, a nikoli status léčivého přípravku. U léčivých přípravků (léky, které lze koupit pouze v lékárně) jsou velmi přísné požadavky na bezpečnost a prokázání účinku, tyto předpisy se však na doplňky stravy nevztahují. Je proto nepravděpodobné, že by se nějaká společnost pokoušela o provedení studie podobné těm, kterými musí procházet výrobci léku, kdy uvedení na trh trvá často i více než 10 let a je velmi náročné po finanční stránce.

NMN je v malých dávkách přirozenou součástí řady potravin, nejedná se tedy o novou látku která by pro lidský organismus byla zcela neznámá.

Dávkování

Doporučené dávkování pro NMN není stanoveno. Řada studií pracuje se třema hodnotama - 300mg denně, 600mg denně a 900mg denně. Při porovnání výsledků je vidno výrazný rozdíl mezi 0mg (placebo) a 300mg denně, rovněž je vidět rozdíl mezi 300 a 600mg denně. Mezi 600 a 900mg jsou již rozdíly menší. 

Studie [7] naznačuje, že existuje velmi výrazná variabilita mezi různými jedinci - je tedy pravděpodobné, že univerzální dávka potřebná pro udržení optimální hodnoty NAD se liší člověk od člověka. Vzhledem k bezpečnosti NMN lze s dávkováním experimentovat, řada uživatelů začne s experimentem na 500mg a pokud se nedostaví požadovaný efekt, vyzkouší dávku 1000mg. 

V knize "Konec Stárnutí" David Sinclair uvádí, že jeho otec používá 1000mg NMN denně.

Závěr

NMN je látka, která se v poslední době těší velkému zájmu díky svým potenciálním účinkům na zpomalení stárnutí. Zdá skutečně zpomalí stárnutí u lidí zatím nebylo jednoznačně prokázáno. Menší studie i zkušenosti uživatelů ukazují, že užívání NMN má u některých lidí pozitivní vliv na celkovou vitalitu a dodává pocit energie. Z bezpečnostního hlediska nejsou známy nežádoucí účinky. Dávkování je do velké míry individuální záležitost.

 pouzit-NMN

mnm_optimized

 

Reference:

[1] Imai, Si., Guarente, L. It takes two to tango: NAD+ and sirtuins in aging/longevity control.npj Aging Mech Dis 2, 16017 (2016). https://doi.org/10.1038/npjamd.2016.17

[2] Liao B, Zhao Y, Wang D, Zhang X, Hao X, Hu M. Nicotinamide mononucleotide supplementation enhances aerobic capacity in amateur runners: a randomized, double-blind study. J Int Soc Sports Nutr. 2021 Jul 8;18(1):54. doi: 10.1186/s12970-021-00442-4. PMID: 34238308; PMCID: PMC8265078.

[3] Karol Mateusz Pencina and others, Nicotinamide Adenine Dinucleotide Augmentation in Overweight or Obese Middle-Aged and Older Adults: A Physiologic Study, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 108, Issue 8, August 2023, Pages 1968–1980, https://doi.org/10.1210/clinem/dgad027

[4] de Picciotto NE, Gano LB, Johnson LC, Martens CR, Sindler AL, Mills KF, Imai S, Seals DR. Nicotinamide mononucleotide supplementation reverses vascular dysfunction and oxidative stress with aging in mice. Aging Cell. 2016 Jun;15(3):522-30. doi: 10.1111/acel.12461. Epub 2016 Mar 11. PMID: 26970090; PMCID: PMC4854911.

[5] Kiss T, Nyúl-Tóth Á, Balasubramanian P, Tarantini S, Ahire C, Yabluchanskiy A, Csipo T, Farkas E, Wren JD, Garman L, Csiszar A, Ungvari Z. Nicotinamide mononucleotide (NMN) supplementation promotes neurovascular rejuvenation in aged mice: transcriptional footprint of SIRT1 activation, mitochondrial protection, anti-inflammatory, and anti-apoptotic effects. Geroscience. 2020 Apr;42(2):527-546. doi: 10.1007/s11357-020-00165-5. Epub 2020 Feb 13. PMID: 32056076; PMCID: PMC7206476.

[6] Miao Y, Cui Z, Gao Q, Rui R, Xiong B. Nicotinamide Mononucleotide Supplementation Reverses the Declining Quality of Maternally Aged Oocytes. Cell Rep. 2020 Aug 4;32(5):107987. doi: 10.1016/j.celrep.2020.107987. PMID: 32755581.

[7] Ajla Hodzic Kuerec, Weilan Wang, Lin Yi, Rongsheng Tao, Zhigang Lin, Aditi Vaidya, Sohal Pendse, Sornaraja Thasma, Niranjan Andhalkar, Ganesh Avhad, Vidyadhar Kumbhar, Andrea B. Maier. Towards personalized nicotinamide mononucleotide (NMN) supplementation: Nicotinamide adenine dinucleotide (NAD) concentration. Mechanisms of Ageing and Development, Volume 218, 2024, 111917, ISSN 0047-6374, https://doi.org/10.1016/j.mad.2024.111917.

Číst článek
Proč stárneme: aktuální stav vědeckého poznání
Proč stárneme: aktuální stav vědeckého poznání

Zastavit stárnutí a uchovat si věčné mládí bylo lidským snem už od nepaměti

Krátká historie výzkumu stárnutí

Zastavit stárnutí a uchovat si věčné mládí bylo lidským snem už od nepaměti. Moderní věda, která mnohé sny dokázala realizovat, však až donedávna neměla nástroje, které by ji umožnily podívat se celému problému na zoubek. Místo toho zkoumala konkrétní projevy - nemoci kardiovaskulárního systému, zhoubných nádorů, cukrovky a dalších.

 Článek vychází z knihy Konec stárnutí, kterou vám velmi doporučujeme. Prohlédnout si ji můžete tady.

 

Jak vnímá proces stárnutí dnešní věda

Od 50. let 20. století platila ve výzkumu stárnutí teorie oxidativního stresu, která říkala že volné radikály a oxidanty způsobují postupnou degradaci DNA, která vede k poruchám různých funkcí buněk. Bránit se volným radikálům bylo možné příjmem antioxidantů.

Ve 21. století jsme díky novým technologiím významně pokročili ve studii aspektů stárnutí a dnes již víme, že volné radikály nejsou jedinou a dokonce nejspíš ani hlavní příčinou. Některé studie dokonce ukazují, že volné radikály nemají na délku života vliv vůbec, s výjimkou extrémních případů jako je například kouření. Prozatím věda neobjevila jasnou příčinu, která by měla stárnutí na svědomí. 

Moderní výsledky výzkumů (bavíme se o posledních 5-10 letech) ukazují, že stárnutí je proces kdy se v těle v průběhu času akumulují různá drobná poškození. Jejich přibývající množství se projeví přibývajícím množstvím onemocnění a neduhů, které v určitém okamžiku již tělo nezvládne a končí smrtí daného jedince. Je to podobné jako u auta - nový vůz funguje skvěle, s časem u něj začnou přibývat různé drobné i větší problémy a po určité době jich je tolik, že další opravy již nedokáží zachránit funkční celek.

Moderní vědecké teorie popisují různé aspekty stárnutí a místo hledání příčiny říkají, jak drobné poruchy v jedné oblasti ovlivňují fungování ostatních. Nejznámější se jmenuje “známky stárnutí” (hallmarks of aging) a popisuje na biochemické úrovni 9 symptomů spojených se stárnutím. 

Vývoj v této oblasti je stále velmi bouřlivý a dá se předpokládat, že tato teorie bude i do budoucna upravována podle nejnovějších poznatků. Jeden takovýto krok proběhl v roce 2023, kdy bylo původních 9 symptomů rozšířeno na aktuálních 12.

V následujícím textu si oněch 12 známek přiblížíme a v dalších dílech seriálu se na ně odkážeme při popisu doporučení, jak stárnutí zpomalit.

sprk_default_preset_name_custom-–-2_optimized

 

Jaké jsou známky stárnutí

 

12 znaků stárnutí

Nestabilita genomu

Správné fungování genomu je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro hladké fungování buňky a celého organismu.

Změny v genetickém kódu byly dlouho považovány za jednu z hlavních příčin stárnutí. U mnohobuněčných organismů je nestálost genomu primární příčinou nádorových onemocnění a u lidí je také významnou příčinou vzniku některých neurodegenerativních chorob.

Poruchy v DNA vznikají zejména vlivem prostředí a oxidačního stresu. V těle taktéž existuje několik molekulárních procesů, které neustále pracují na opravě této škody. Bohužel, výsledky nejsou dokonalé a poškození se hromadí časem. Několik přehledových článků ukázalo, že nedostatečná oprava DNA, která umožňuje větší akumulaci poškození DNA, způsobuje předčasné stárnutí a tedy zvýšená oprava poškozeného DNA přispívá k delšímu životu.

 

Zkracování telomer

Telomery jsou oblasti opakujících se nukleotidových sekvencí na koncích lineárních chromozomů.

Chrání koncové oblasti chromozomové DNA před postupným rozkladem a brání tomu, aby opravné systémy rozeznaly konce DNA od poruchy.

Zkracování telomer je spojováno se stárnutím a souvisejícími chorobami. Normální stárnutí je spojováno se zkracováním telomerů jak u lidí, tak u myší, a studie na zvířecích modelech naznačují příčinnou souvislost. Při každém proběhnutí mitózy se telomery na koncích každého chromozomu mírně zkracují, a u lidských buněk dochází zpravidla k 40-60 rozdělením než se telomery zkrátí na kritickou délku. To je užitečné, když je třeba zastavit nekontrolované buněčné množení (jako np. u nádorových onemocnění), ale škodlivé, když se normálně fungující buňky nemohou dělit.

Enzym nazývaný telomeráza prodlužuje telomery v gametách a kmenových buňkách. Nedostatek telomerázy je u lidí spojován s výskytem nemocí souvisejících se stářím.

 

Epigenetické změny

Funkce genomu závisí nejen na pořadí konkrétních nukleotidů, ale i na tom, které úseky řetězce DNA jsou aktivní a připraveny k použití (transkripci), a které jsou naopak nedostupné. Existuje vícero mechanismů, které mohou použití genu ovlivnit: například navinutí/odvinutí genu na histonová jádra, modifikace histonových jader či navázání dodatečných molekul (methylace).

V závislosti na potřebách konkrétního tkáňového typu a prostředí, v němž se buňka nachází, mohou být histony modifikovány tak, aby zapínaly nebo vypínaly určité geny podle potřeby. Celý genom včetně modifikací zapínajících či vypínajících jednotlivé geny se nazývá epigenom. Profil, kde, kdy a do jaké míry tyto modifikace nastávají (epigenetický profil), se s věkem mění, což vede k vypínání užitečných genů a zapínání zbytečných, narušuje normální fungování buňky.

Konkrétním příkladem jsou sirtuiny. Jedná se o enzymy, které podporují vázání DNA na histony a tím vypínají zbytečné geny. Tyto enzymy používají NAD jako palivo pro své fungování. S věkem klesá úroveň NAD v našich buňkách a také schopnost sirtuinů vypínat nepotřebné geny v pravý čas. Snížení aktivity sirtuinů bylo spojeno s urychlením procesu stárnutí a zvýšení jejich aktivity vedlo k pozdějšímu nástupu nemocí spojených se stářím.

 

Ztráta proteostázy

Proteostáza je proces udržující všechny proteiny nezbytné pro fungování buňky v jejich správném tvaru, struktuře a množství.

Skládání proteinů, oxidace, abnormální štěpení nebo nežádoucí modifikace mohou vytvářet nefunkční, případně toxické proteiny, které brání normálnímu fungování buňky. V těle jsou tyto proteiny neustále odstraňovány a recyklovány, avšak s věkem se tvorba poškozených proteinů zvyšuje, což vede k postupné ztrátě proteostázy. 

Studie naznačují, že tento proces lze zpomalit nebo potlačit buď omezením příjmu kalorií nebo podáváním látky rapamycin. V obou případech se jedná o inhibici molekuly mTOR, avšak na přesném mechanismu nepanuje ve vědeckých kruzích shoda.

 

Deregulovaná detekce živin

Vnímání živin je schopnost buňky rozpoznat a reagovat na změny koncentrace nutrientů, jako je glukóza, mastné kyseliny a aminokyseliny.

V době hojnosti je buňka nabádána ke stavění molekul (anabolism) prostřednictvím různých signálních molekul, z nichž nejlépe je prozkoumána mTOR. Když je energie a živiny omezeny, buňka to pomocí příslušných receptorů rozpozná a vypne mTOR, aby šetřila zdroje.

U rostoucího organismu jsou růst a buněčné dělení důležité, a proto je mTOR silně aktivovaný. U dospělého a stárnoucího organismu přirozeně klesají signály aktivující mTOR. Bylo zjištěno, že umělá zvýšení aktivace této molekuly u dospělých myší vede ke zrychlenému stárnutí a zvýšenému výskytu rakoviny. Metody potlačení aktivace mTOR, jako je omezování stravy nebo podávání rapamycinu, byly prokázány jako jedny z nejrobustnějších metod prodloužení životnosti u červů, much a myší.

 

Mitochondriální dysfunkce

Mitochondrie jsou energetickou továrnou buňky.

Různé lidské buňky obsahují od několika do 2500 mitochondrií, každá z nich přeměňuje uhlík a kyslík na energii (ve formě ATP) a oxid uhličitý.

Během stárnutí se účinnost mitochondrií snižuje. Příčiny nejsou stále zcela jasné, je zde však několik podezřelých mechanismů - snížená biogeneze, akumulace poškození a mutací v mitochondriální DNA, oxidace mitochondriálních proteinů a porucha kontroly kvality prostřednictvím mitofágie.

Dysfunkční mitochondrie pak narušují vnitrobuněčnou signalizaci a spouštějí zánětlivé reakce, čímž přispívají ke stárnutí.

 

Buněčné stárnutí (buněčná senescence)

Za normálních okolností buňky končí svou existenci naprogramovanou buněčnou smrtí - apoptózou. Při tomto procesu se buňka rozpadne na spoustu malých fragmentů, které pak mohou být uklizeny a dále zpracovány. V dospělém lidském těle podstoupí apoptózu 50-70 milionů buněk každý den. 

V některých případech však buňka přestane plnit svou funkci, aniž by aktivovala apoptózu. Tento stav se nazývá buněčná senescence. Senescence může být způsobena několika faktory, np zkracováním telomerů, poškozením DNA a stresem. Imunitní systém je naprogramován tak, aby vyhledával a eliminovat senescentní buňky, avšak ne vždy se mu to podaří a s věkem se senescentní buňky v těle hromadí.

Bylo také zjištěno, že senescentní buňky vylučují specifickou sadu molekul, která způsobuje senescenci u sousedních buněk. Tento princip zdá se platí i naopak, aktivita prodlužující životnost zaměřená na jednu tkáň může zpomalit stárnutí i v jiných tkáních.

Pokusy ukázaly, že umělým přidáním i velmi malého množství senescentních buněk způsobí zrychlení procesu stárnutí. A naopak odstraněním senescentních buněk vedlo k pozdějšímu nástupu nemocí souvisejících s věkem.

 

Vyčerpání kmenových buněk

Velká většina buněk v organismu má specifickou funkci. Avšak na začátku vývoje organismu, ve fázi embrya, jsou téměř všechny buňky stejné. Jedná se o takzvané kmenové buňky, které ještě nepřijaly svou funkci a mohou se potenciálně stát jakoukoli částí organismu. Jak plod roste, buňky se množí, diferencují a přebírají svou vhodnou funkci v rámci organismu. U dospělých jsou kmenové buňky převážně umístěny v oblastech, které se opotřebovávají (střevo, plíce, sliznice, kůže) nebo potřebují neustálou obnovu (červené krvinky, imunitní buňky, spermie, vlasové folikuly).

Ztráta regenerační schopnosti je jedním z nejzřetelnějších následků stárnutí. To je většinou způsobeno tím, že se podíl kmenových buněk a rychlost jejich dělení se postupně snižuje. Omlazení kmenových buněk může zvrátit některé důsledky stárnutí na úrovní celého organismu.

 

Změna mezibuněčné komunikace

Aby celý organismus mohl fungovat, potřebují jednotlivé tkáně a buňky koordinovat svou práci. Jedním z hlavních způsobů, jak komunikují mezi sebou, je vylučování signálních molekul do krve, kde putují do jiných tkání a ovlivňují jejich chování. Profil těchto signálních molekul se s věkem mění.

Jednou z nejvýraznějších změn v signalizaci souvisejících s pokročilým věkem je vývoj chronického slabého zánětu po celém těle. Primární funkcí zánětu je nasměrovat imunitní systém těla a opravné mechanismy do konkrétní poškozené oblasti na tak dlouho, jak dlouho je poškození a hrozba přítomny. Trvalá přítomnost signálů zánětu po celém těle vyčerpává imunitní systém a poškozuje zdravou tkáň.

mikro_optimized

 

3 znaky stárnutí přidané v roce 2023

Dysbióza

Lidské tělo je obýváno obrovským množstvím mikroorganizmů, které jsou pro jeho funkci nezbytné. Celému společenství těchto mikroorganismů se říká mikrobiom. Dysbióza je narušení rovnováhy v mikrobiomu, nejčastěji se mluví o střevech, avšak může se jednat o narušení rovnováhy i na jiných místech kde žijí kolonie mikroorganismů, jako například na kůži či v ústech.

Při stárnutí dochází ke změně složení mikroorganismů ve střevě - některých druhů ubývá, některých přibývá, může se snižovat diverzita. Jedním z primárních důsledků je snižující se schopnost organismu regulovat záněty, což vede k vývoji slabého chronického zánětu. U lidí těšících se dobrému zdraví i ve vysokém věku je pozorována mimořádná schopnost střevních bakterií efektivně vyvažovat pro- a protizánětlivé funkce.

 

Vypínání makroautofagie

Makroautofagie je proces, kterým tělo recykluje nepotřebné struktury. Jedná se zejména o různě velké organely či proteiny, které byly poškozeny, jsou nepoužívány či vznikly po řízeném buněčném zániku (apoptóze). Kromě různých částí buňky pomáhá makroautofagie při likvidaci patogenních mikroorganismů a zároveň je jedním z klíčových procesů pro udržení stabilního vnitřního prostředí v buňkách.

V nouzových situacích, kdy buňky trpí nedostatkem surovin či energie, zvyšuje organismus úroveň makroautofagie aby mohl rozkladem méně používaných proteinů získat potřebné zdroje. Tento stres může mít řadu příčin - například vysoká či nízká teplota, fyzická zátěž, či omezení přijímání potravy.

S věkem klesá aktivita tohoto procesu - je k dispozici méně proteinů a dalších struktur, které autofagii provádějí. Snížena úroveň makroautofagie vede k tomu, že ne všechny přebytečné struktury mohou být zpracovány, a vede ke vzniku řady nemocí souvisejících se stářím.

 

Chronický zánět

Zánět je schopnost reakce živých organismů na různá poškození. V místě poškození začne tělo vylučovat chemické látky, které přilákají z krve fagocytální buňky. Ty pak začnou pohlcovat patogeny a zbytky buněk. Následuje uzdravení tkáně, které urychluje mírně zvýšená teplota.

Záněty rozdělujeme podle délky trvání na akutní - nejdéle dva týdny, odezní bez následků a chronické - trvají déle než šest týdnů. 

Během stárnutí dochází k významným změnám ve fungování imunitního systému. Adaptivní imunitní odpověď ztrácí na efektivitě, jelikož se stárnutím dochází ke snižování počtu lymfocytů a větší úlohu zaujímají paměťové T-lymfocyty na úkor nových (naivních) T-lymfocytů.

Zatímco efektivita adaptivní imunity klesá, přirozená imunita se stává aktivnější. S věkem dochází k vyšší produkci zánětlivých cytokinů. Produkce těchto cytokinů způsobuje chronickou aktivaci buněk přirozené imunity a tím pádem i vznik chronického zánětu ve stáří. Tento jev dostal jméno inflammaging. Inflammaging je charakterizován jako mírný, chronický a asymptomatický zánět, ke kterému dochází při absenci infekce a který je stimulován především molekulami vlastních buněk.

Toto chronické zánětlivé prostředí má škodlivý dopad na zdravotní stav a přispívá k biologickému stárnutí. Inflammaging také může uspíšit nástup a zhoršit průběh řady nemocí souvisejících se stářím.  

 

Chcete rozumět stárnutí více?

Přečtěte si knihu Konec stárnutí.

vic-informaci-o-knize

 

Zdroje

López-Otín, Carlos; Blasco, Maria A.; Partridge, Linda; Serrano, Manuel; Kroemer, Guido (2013-06-06). "The Hallmarks of Aging". Cell. 153 (6): 1194–1217. doi:10.1016/j.cell.2013.05.039. ISSN 0092-8674. PMC 3836174. PMID 23746838.

López-Otín C, Blasco MA, Partridge L, Serrano M, Kroemer G. Hallmarks of aging: An expanding universe. Cell. 2023 Jan 19;186(2):243-278. doi: 10.1016/j.cell.2022.11.001. Epub 2023 Jan 3. PMID: 36599349.

Hoeijmakers, Jan H.J. (2009-10-08). "DNA Damage, Aging, and Cancer". New England Journal of Medicine. 361 (15): 1475–1485. doi:10.1056/NEJMra0804615. ISSN 0028-4793. PMID 19812404.

Haigis, Marcia C.; Sinclair, David A. (2010-01-01). "Mammalian Sirtuins: Biological Insights and Disease Relevance". Annual Review of Pathology: Mechanisms of Disease. 5 (1): 253–295. doi:10.1146/annurev.pathol.4.110807.092250. ISSN 1553-4006. PMC 2866163. PMID 20078221.

Sanada F, Taniyama Y, Muratsu J, Otsu R, Shimizu H, Rakugi H, Morishita R. Source of Chronic Inflammation in Aging. Front Cardiovasc Med. 2018 Feb 22;5:12. doi: 10.3389/fcvm.2018.00012. PMID: 29564335; PMCID: PMC5850851.

Aman, Y., Schmauck-Medina, T., Hansen, M. et al. Autophagy in healthy aging and disease. Nat Aging 1, 634–650 (2021). https://doi.org/10.1038/s43587-021-00098-4

Badal, V.D.; Vaccariello, E.D.; Murray, E.R.; Yu, K.E.; Knight, R.; Jeste, D.V.; Nguyen, T.T. The Gut Microbiome, Aging, and Longevity: A Systematic Review. Nutrients 2020, 12, 3759. https://doi.org/10.3390/nu12123759

Fontana, L.; Partridge, L.; Longo, V. D. (2010-04-16). "Extending Healthy Life Span--From Yeast to Humans". Science. 328 (5976): 321–326. Bibcode:2010Sci...328..321F. doi:10.1126/science.1172539. ISSN 0036-8075. PMC 3607354. PMID 20395504.

Jordan J. Baechle, Nan Chen, Priya Makhijani, Shawn Winer, David Furman, Daniel A. Winer,

Chronic inflammation and the hallmarks of aging, Molecular Metabolism, Volume 74, 2023, 101755, ISSN 2212-8778, https://doi.org/10.1016/j.molmet.2023.101755.

Číst článek
Jak maximalizovat zdraví: Přehled doplňků pro podporu dlouhověkosti
Jak maximalizovat zdraví: Přehled doplňků pro podporu dlouhověkosti

Doplňky stravy v kontextu prodloužení života

V tomto článku si představíme doplňky, které jsou nejčastěji zmiňované v kontextu prodloužení života a srovnáme je s výsledky vědeckého bádání.

 

Péče o naše zdraví je jedním z nejdůležitějších aspektů života.

Ačkoli zdravý životní styl hraje klíčovou roli, mnozí lidé chtějí udělat pro své zdraví maximum a přidávají do svého režimu také doplňky stravy.

Pro srovnání jednotlivých příspěvků by bylo nejjednodušší, kdybychom u každého z nich dokázali říct, o kolik průměrně prodlužuje život. Bohužel takto však vědecké studie nefungují, parametr se kterým často pracují je snížení úmrtnosti. Proto v přehledu níže najdete právě tento údaj (anglicky all-cause mortality), který srovnává o kolik byla nižší úmrtnost u lidí kteří měli měli dostatek dané látky vůči těm, kteří ji měli nedostatek.

Omega-3 mastné kyseliny a souvislost s prodlužováním života

Omega-3 mastné kyseliny jsou spojovány zejména se zdravím srdce a cév, mají však pozitivní vliv i na fungování mozku a snižování chronických zánětů. Studie z roku 2022 [1]  ukázala, že dostatek těchto kyselin snižuje riziko úmrtí až o 34%.

Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí zejména v rybách. V typickém jídelníčku však není těchto kyselin dostatek, a proto se doporučuje jejich doplnění pomocí doplňku stravy.

omega

mceclip1-2_optimized

Vitamín D a jak souvisí s prodloužením života

Vitamín D je důležitý pro zdraví kostí a vstřebávání vápníku, je rovněž spojován s imunitním systémem a prevencí zhoubných nádorů. Studie na rozsáhlém vzorku 307000 lidí z roku 2022 [2] ukazuje, že lidé s nedostatečnou úrovní vitamínu D mají o 25% vyšší úmrtnost. Zároveň je však v případě vitamínu D možné i předávkování. 

Vitamin D je zastoupen v rybách a rybím tuku, mléce a mléčných výrobcích, vaječném žloutku, játrech a v masu obecně. Vitamin D umí tělo rovněž vyrobit samo, a to při opalování. Část populace však má vitaminu D nedostatek, a proto může být jeho doplňování užitečné, zejména v zimních měsících.

Vitamín K a jak může prodloužit život

Po dlouhou dobu byl vitamín K považován za důležitý pro správnou srážlivost krve. Teprve začátkem 21. století byly objeveny jeho další funkce - dostatek vitaminu K je důležitý pro správné ukládání vápníku v kostech a naopak zpomaluje usazování vápníku v cévách. Studie z roku 2014 [3] uvádí, že dostatečná hladina vitamínu K může snížit úmrtnost až o 36%.

Na vitamin K jsou bohaté zejména zelené druhy zeleniny, jako je například špenát, brokolice či kapusta. Značné množství vitaminu K se nachází také v ovoci, mléce a mléčných výrobcích, mase, vejcích a obilovinách. Předpokládá se, že ve vyvážené stravě je dostatek tohoto vitamínu. Negativní efekty při předávkování vitamínem K nejsou zaznamenány.

mceclip1_optimized

 

Magnésium aneb i hořčík by mohl prodloužit život

Zvýšení úrovně magnézia (česky hořčíku) má velmi podobné účinky jako kalorická restrikce - zamezuje určitému typu poškození DNA, čímž zpomaluje proces stárnutí. Magnesium je důležité zejména pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Studie [4] došla k závěru, že nízká úroveň magnesia vede ke 23% zvýšené úmrtnosti.

Nejčastějším zdrojem magnézia v potravě jsou ořechy, nemleté cereálie, fíky, tmavá listová zelenina, minerální vody, semínka, tmavá čokoláda, kakao. Cca 50-60% obyvatel nemá dostatečný příjem magnesia.

MAGNESIUM

NMN v kontextu prodlužování života

NMN je velmi nadějná látka, která však zatím byla testována zejména na zvířatech - například u myší vedla k prodloužení věku dožití o 29% [5]. NMN zvyšuje v těle úroveň NAD+, mezi jehož efekty patří potlačení nárůstu hmotnosti související s věkem, zvýšení pocitu energie, zlepšení citlivosti na inzulín, zlepšení funkce očí a zpomalení degradace DNA související s věkem.

Výzkumy na lidech probíhají, dokonce je v současnosti ve Spojených Státech prodej této látky omezen kvůli tomu, že farmaceutické společnosti usilují o její registraci jakožto léku. 

NMN se přirozeně vyskytuje v avokádu, brokolici, zelí a dalších potravinách, avšak pro příjem adekvátního množství by bylo potřeba sníst např. 70 kg avokáda. Pro dosažení relevantních účinků je potřeba přijímat NMN ve formě potravinových doplňků. Úroveň NAD+ v těle klesá s věkem, a proto se NMN nepodává u lidí mladších 30 let.

Alternativou k NMN je látka označovaná jako NR - jejich působení je velmi podobné a mezi vědci není jasné doporučení kterou z nich užívat. Avšak s NMN se setkáte mnohem častěji než s NR.

pouzit-NMN

Mohou antioxidanty prodloužit život?

Antioxidanty jsou látky, které chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Ve vědeckých studiích se zatím nepodařilo prokázat vliv konzumace antioxidantů na zvýšení věku dožití.

Do této skupiny doplňků patří:

Resveratol

Zaslouží si samostatný odstavec. Jeho podávání vedlo k prodloužení života o 70% u kvasinek [6]. V případě myší však výsledky už nejsou jednoznačné a u lidí se prodloužení života nepotvrdilo. Zároveň však byly řadou studií potvrzené pozitivní výsledky pro lidí trpící cukrovkou a obezitou, a taktéž bylo potvrzeno zlepšení kognitivních schopností a zpomalení neurodegenerativních procesů. 

Resveratol se vyskytuje v červeném víně a oříšcích, avšak ve velmi malých množstvích které nejsou pro projev jeho účinků dostatečné.

 

Vitamín E

Největší efekt má vitamín E v prostředí, kde se vyskytuje mnoho volných radikálů (kouření, znečištěný vzduch či opalování na sluníčku). Výsledky kolem zvýšení věku dožití pro obecnou populaci nejsou velmi průkazné.

Vitamín E se vyskytuje v oříšcích, semínkách a v dalších druzích ovoce a zeleniny. Nedostatek vitamínu E bývá pozorován velmi vzácně a zpravidla souvisí s poruchami vstřebávání tuků.

mceclip4_optimized

Jak začít s doplňky stravy

Pokud chcete začít s doplňky stravy pro podporu své dlouhověkosti, doporučujeme začít postupně. Vyberte si oblast, na kterou se chcete zaměřit, a začněte s jedním přípravkem.

Díky tomu můžete vysledovat zda a jak na vás působí, a podle toho se rozhodnout, zda s ním chcete pokračovat. Nezapomeňte, že doplňky stravy by měly být pouze doplňkem ke zdravému životnímu stylu, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatek spánku a snížení stresu.

Pamatujte také na to, že každý člověk je jedinečný a může mít odlišné potřeby. Je vždy nejlepší konzultovat své potřeby s odborníkem na výživu nebo lékařem před zahájením jakýchkoli nových doplňků stravy, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky.

V neposlední řadě berte v potaz, že znalosti medicíny se v poslední době vyvíjejí velmi rychle, a ne vše co platilo před pár lety platí i nyní. Naše stránky jsou pravidelně aktualizovány podle nejnovějších vědeckých výsledků.

Příroda nabízí mnoho zdrojů, které mohou podpořit naše zdraví a dlouhověkost. S kombinací zdravého životního stylu a vhodných doplňků stravy můžete pro své zdraví a kvalitu života udělat maximum.

Doplňky stravy pro vaše zdraví nakoupíte v našem e-shopu zde.

doplňky stravy

 

  1. Harris WS, Tintle NL, Etherton MR, et al. Erythrocyte long-chain omega-3 fatty acid levels are inversely associated with mortality and with incident cardiovascular disease: The Framingham Heart Study. J Clin Lipidol. 2018 May - Jun;12(3):718-27 e6.
  2. Sutherland JP, Zhou A, Hyppönen E. Vitamin D Deficiency Increases Mortality Risk in the UK Biobank: A Nonlinear Mendelian Randomization Study. Annals of Internal Medicine. 2022 Oct 25.
  3. Juanola-Falgarona M, Salas-Salvado J, Martinez-Gonzalez MA, et al. Dietary Intake of Vitamin K Is Inversely Associated with Mortality Risk.  J Nutr. 2014 May;144(5):743-50.
  4. C. Adamopoulos, et al., “Low Serum Magnesium and Cardiovascular Mortality in Chronic Heart Failure: A Propensity-Matched Study,” Int. J. Cardiol. 136 (3), 270–277 (2009).
  5. Harshani Nadeeshani, et al.,”Nicotinamide mononucleotide (NMN) as an anti-aging health product – Promises and safety concerns”, Journal of Advanced Research, Volume 37, March 2022, Pages 267-278
  6. K. T. Howitz et al., “Small molecule activators of sirtuins extend Saccharomyces cerevisiae lifespan,” Nature, vol. 425, no. 6954, pp. 191–196, 2003
Číst článek
6 položek celkem